Bezplatné ocenenie

www.zoznamrealit.sk

 

Ako predám byt?

 

Ak ste sa niekedy stali hrdým vlastníkom bytu, pravdepodobne sa niekedy dostanete aj do situácie, kedy si poviete: Predám byt. Či už z dôvodu, že sa potrebujete presťahovať za prácou, alebo ste si jednoducho našli lepšie bývanie. Nech je váš zámer v situácii „Predám byt“ akýkoľvek, je vhodné sa naň pripraviť po viacerých stránkach.

Predám byt si totiž za normálnych okolností nehovoríte často, a práve preto s tým zrejme nemáte veľa skúseností.
Keď ste si zvážili, že myšlienka Predám byt je to správnou, prichádza na rad ďalší krok. Rozmýšľať nad tým, ako predám byt? Predať byt môžete rýchlo a jednoducho, alebo aj nie. Všetko závisí od toho, akú stratégiu zvolíte. Stratégiu Predám byt môžete zrealizovať nasledovnými spôsobmi:


svojpomocne - vo vlastnej réžii,
pomocou realitnej kancelárie.


Ak už svoj plán - ako predám byt - máte, určite budete potrebovať zodpovedať ďalšie otázky týkajúce sa nielen bytu, ale aj mnohých formálnych záležitostí. Čo bude zaujímať kupujúcich a čo úrady?

 

Čo zaujíma kupujúcich?

 

Myšlienka Predám byt sa stáva reálnou a vy sa ju snažíte rozvíjať ďalej. Či už budete podávať informácie realitnej kancelárii, alebo priamo kupujúcim, vždy ich bude zaujímať viac ako len strohý popis a pár obrázkov. Aby vás kupujúci nedoviedli do rozpakov, pripravte si vopred odpovede na nasledovné otázky.

Kupujúcich bude určite zaujímať: lokalita (tichá, hlučná...), poloha (v centre, na periférii, na kopci, pri rieke...), dostupnosť (MHD, autom...), miestna infraštruktúra (obchod, škola, škôlka, lekár, lekáreň...), plocha (úžitková, celková), dispozícia (rozmiestnenie miestností), poschodie (napr. 3 zo 4), výťah, vlastníctvo, stav (pôvodný, rekonštrukcia – čiastková, kompletná, novostavba), stavebný materiál (tehla, ypor, panel, zateplenie, okná – plastové, drevené...), zariadenie (so zariadením alebo bez), energie, výška inkasa, loggia / balkón, pivnica (vlastná, spoločná), možnosti parkovania (vlastné parkovacie miesto, parkovanie pri dome, v blízkosti, problémy s parkovaním...).


Potenciálnych majiteľov môže zaujímať aj orientácia bytu na svetové strany, vzťahy so susedmi, či iné detaily. Neodmysliteľnou súčasťou vašich predajných rozhovorov budú tiež výhody, ktoré váš byt ponúka. Upozornite na prednosti, no nezatajujte nedostatky. Kompromisy je nevyhnutné robiť všade a keď váš byt niekoho osloví, určite sa dohodnete.

 

Predám byt – čo potrebujem?


Predaj bytov je náročný majetkovo-právny proces, ktorý si vyžaduje dodržať určité pravidlá. Aby všetko fungovalo tak, ako má, bez ohľadu na to, či predaj bytov prebieha cez realitnú kanceláriu, alebo bez jej asistencie, budete potrebovať nasledovné dokumenty:


aktuálny list vlastníctva, doklad o nadobudnutí bytu do osobného vlastníctva (vždy originál - kúpna zmluva, zmluva o prevode vlastníckeho práva, darovacia zmluva, dedičské rozhodnutie, dohoda o zrušení bezpodielového spoluvlastníctva nehnuteľností, právoplatné kolaudačné rozhodnutie v prípade novostavby bytu, a pod.), zmluvu o výkone správy,všetky aktuálne výpisy z katastra nehnuteľností na predávanú nehnuteľnosť, kópiu z katastrálnej mapy (ak je v spoluvlastníctve pozemok), pôdorys, doklady totožnosti všetkých vlastníkov, súhlas spolumajiteľov na predaj bytu formou plnej moci (ak je viac ako jeden majiteľ), potvrdenie správcu o tom, že na byte nie sú nedoplatky spojené so správou bytu a do fondu opráv.


Ak potrebujete pomoc s dokladmi, či už právnu, prekladateľskú, alebo inú, kontaktujte nás, radi vám pomôžeme.

 

Kúpim byt 


Ak aj vy patríte medzi tých šťastných, ktorí nielen snívajú, ale sa už rozhodli kúpiť byt, poradíme vám pár tipov, kde a ako začať. Dnešný realitný trh ponúka široké možnosti, a keďže už dlhodobo prevažuje ponuka nad dopytom, vaše rozhodnutie kúpiť byt je na mieste. Ako pri každej väčšej investícii, aj pri rozhodnutí kúpim byt je vhodné urobiť si plán, stanoviť priority a až potom začať konať. Na začiatok je ideálne rozhodnúť sa:


Kúpim byt – aký:


garsónka,
jednoizbový byt, dvojizbový byt, trojizbový byt, štvorizbový byt, viacizbový byt,
jednopodlažný byt, alebo viacpodlažný byt,
štandardný byt, alebo nadštandardný byt,
nový byt, alebo starý byt,
byt s garážou, alebo bez nej, byt so záhradou, byt s pozemkom,
byt s balkónom, byt s loggiou, byt bez balkóna,
byt s pivnicou.


Kúpim byt – na aký účel:


trvalé bývanie, alebo prechodné bývanie,
rekreácia,
firemné účely – ako sídlo firmy, ako kancelária, pre firemných zamestnancov, pre klientov,
prenájom.

 

Kúpim byt – kde:


byt v novostavbe, alebo v staršom dome,
byt v nízkopodlažnom bytovom dome, alebo vo viacposchodovom paneláku,
byt v dome so spoločnými priestormi – kočikáreň, práčovňa, sušiareň,
byt v meste, alebo na vidieku,
byt v centre mesta, alebo na periférii,
byt v horách, na nížine, pri rieke.


Kúpim byt – výhody


Kúpa bytu, rovnako ako kúpa akejkoľvek nehnuteľnosti, so sebou prináša výhody, ako aj nevýhody. Porovnajte, premyslite, zvážte a rozhodnite sa podľa svojich preferencií. Ak zvažujete, či byt kúpiť, alebo prenajať, tu sú výhody a riziká vyplývajúce z kúpy:


Kúpim byt – čo mi to prinesie:


investícia do budúcna,
nižšie náklady na bývanie,
možnosť stavebných úprav bytu podľa vašich predstáv,
zariadenie podľa vašich požiadaviek a vkusu,
nehrozí riziko rýchleho vysťahovania (okrem vis major),
možnosť dať byt do prenájmu,

 

Kúpim byt - riziká:


vyššia počiatočná investícia, prípadne dlhodobé splátky v porovnaní s prenájmom bytu,
v prípade sťahovania problém s nábytkom.
Ak pre vás prichádzajú do úvahy aj byty na prenájom, porovnajte aj ich výhody.

 

Kúpim byt – na čo sa zamerať?


lokalita (tichá, hlučná...),
poloha (v centre, na periférii, na kopci, pri rieke...),
dostupnosť (MHD, autom...),
miestna infraštruktúra (obchod, škola, škôlka, lekár, lekáreň...),
plocha (úžitková, celková),
dispozícia (rozmiestnenie miestností),
poschodie (napr. 3 zo 4),
výťah,
vlastníctvo,
stav (pôvodný, rekonštrukcia – čiastková, kompletná, novostavba),
stavebný materiál (tehla, ypor, panel, zateplenie, okná – plastové, drevené...),
zariadenie (so zariadením, alebo bez),
energie,
výška inkasa,
loggia/ balkón,
pivnica (vlastná, spoločná),
možnosti parkovania (vlastné parkovacie miesto, parkovanie pri dome, v blízkosti, problémy s parkovaním...).
Potenciálnych majiteľov môže zaujímať aj orientácia bytu na svetové strany, vzťahy so susedmi, či iné detaily.

 

Byty na prenájom – pre koho sú vhodné?


Byty na prenájom sú ideálnym riešením nielen v prípade, ak sa plánujete osamostatniť od rodičov, ale aj vtedy, keď vám práca neumožňuje zotrvať dlhšiu dobu doma, no smer vašich výjazdov je istý. Ak aj vy patríte do niektorej z nasledovných skupín, byty na prenájom vyriešia otázku vášho bývania, či už na určité časové obdobie, alebo natrvalo.
študenti,
mladí ľudia bez záväzkov,
manažéri, ktorí často cestujú,
obchodní cestujúci,
ľudia dochádzajúci za prácou na týždňovky, prípadne iné časové obdobie,
ľudia, ktorí nemajú na kúpu bytu prostriedky,
ľudia, ktorí sa sťahujú z vidieka do mesta.
Dôležitým aspektom pri prenájme je aj časové hľadisko. Zvážte, či vo vašom prípade pôjde o:
byty na krátkodobý prenájom – niekoľko dní až týždňov,
byty na strednodobý prenájom - 1 až 3 mesiace,
byty na dlhodobý prenájom – 1 rok a viac.
V zásade platí, čím dlhodobejší prenájom, tým nižšia cena prepočítaná na 1 noc.

 

Byty na prenájom - výhody


Aké výhody prinášajú byty na prenájom? Keď niečo vlastníte, musíte sa o to starať. Pokiaľ len prenajímate, postará sa o to vlastník. Byty na prenájom poskytujú aj mnohé ďalšie výhody, ako sú napríklad:
zariadenie bytu – byty na prenájom sa väčšinou prenajímajú so zariadením, takže táto starosť aj výdavok vám ako nájomníkovi odpadá,
bez starostí pri ďalšom sťahovaní – keď sa rozhodnete odísť, nebudete mať starosti s predajom bytu, ani s jeho zariadením,
rýchlo k dispozícii – pokiaľ je váš vysnívaný byt na prenájom práve voľný, môžete sa doňho nasťahovať relatívne rýchlo. Nepotrebujete nič prerábať, ani nič investovať,
údržbu a opravy rieši majiteľ, nie prenajímateľ – keď vypovedá pračka alebo rýchlovarná kanvica, prípadne vás vytopí sused, majiteľ to zariadi,
prestavbu, rekonštrukciu, či iné vylepšenia tiež prenecháte majiteľovi; Vy si len bývate.
Ak zvažujete aj domy na prenájom, porovnajte aj ich výhody.
Byty na prenájom - nevýhody
Keďže všetko má svoje pre aj proti, rovnako aj byty na prenájom. Pri zvažovaní, či byt kúpiť, alebo prenajať, je preto potrebné pozerať na obe strany mince. Čo by vám mohlo v tomto prípade nevyhovovať?
uniformita a základný štandard – byty na prenájom sú väčšinou zariadené štandardným nábytkom a vybavené základnými spotrebičmi; nič navyše, nič s nádychom domova,
vyšší prenájom – za zariadené byty na prenájom určite zaplatíte viac ako za holobyt, do ktorého si musíte priniesť všetko sami,
výpoveď nájomnej zmluvy – keď vám zmluva skončí a majiteľ už má za vás inú náhradu, respektíve náhle byt začne potrebovať na iný účel, musíte odísť, aj keď to do vášho plánu práve nezapadá.

 

Domy

Predaj domu – ako na to?


Predaj domu je často neľahkou úlohou, ktorá nezahŕňa len čisto obchodný postup, ale aj rozviazanie citového puta k určitej časti života, ktorú sme v dome prežili. Či sa chystáte zrealizovať predaj domu po rodičoch, starých rodičoch, alebo predávate svoj vlastný dom, postup bude nasledovný:


Predaj domu v skratke


Na úvod je potrebné: zosumarizovať doklady potrebné na predaj domu, dať ohodnotiť dom súdnemu znalcovi a dať vypracovať energetický certifikát a na základe toho stanoviť predajnú cenu domu, zabezpečiť fotografie domu a okolia (interiér, exteriér).


Spôsob predaja:


v prípade predaja svojpomocne - podať inzerát do rôznych médií, alebo zájsť do realitnej kancelárie a spísať s ňou zmluvu, nasledujú telefonáty potenciálnych kupcov, rokovania a obhliadky.


Samotný predaj – kúpa:


spísanie kúpno-predajnej zmluvy, predávajúci podá návrh na vklad so katastra nehnuteľností, kupujúci uhradí dohodnutú kúpnu cenu, prípadne uloží finančné prostriedky do správy banke, alebo realitnej kancelárii.

 

Prevod vlastníckych práv:


Prevodom prostriedkov na účet predávajúceho a prevodom vlastníckych práv na kupujúceho je proces predaj – kúpa ukončený. Predajca tak môže použiť získané prostriedky a nový vlastník môže začať prerábať, alebo si užívať nehnuteľnosť.
Pokiaľ na uvedené záležitosti nemáte čas, oslovte odborníkov, ktorí sa na trhu s nehnuteľnosťami orientujú bez problémov. Predaj domu cez realitnú kanceláriu vám dokáže ušetriť nemálo času a stresu, ktoré popri vašich bežných povinnostiach môžu byť na príťaž.

 

Čo zaujíma kupujúcich?


Predaj domu na jednej strane a kúpa domu na strane druhej je proces, ktorému väčšinou predchádza množstvo rokovaní a nemálo stretnutí a obhliadok s potenciálnymi kupcami. Keďže v našich končinách je kúpa rodinného domu vo väčšine prípadov rozhodnutie na celý život, potenciálni záujemcovia sa naň zvyknú dôkladne pripraviť a zvažujú všetky okolnosti aj viackrát. Preto predaj domu niekedy trvá dlhšie ako by ste predpokladali, no pokiaľ ste aj vy boli, prípadne ste, v situácii kupujúceho, určite tomu rozumiete. Okrem otázok týkajúcich sa domu vás potenciálni zákazníci zahrnú aj množstvom ďalších, týkajúcich sa pozemku.

 

Kupujúcich bude určite zaujímať nasledovné:


lokalita (tichá, frekventovaná), poloha (v centre mesta, na sídlisku, v okrajovej časti...), dostupnosť (peši, autom, nákladným autom (v prípade sťahovania), MHD),
možnosti parkovania, miestna infraštruktúra (obchod, škola, škôlka, lekár, lekáreň...), pozemok (veľkosť, terén), plocha (domu a pozemku, prípadne geometrický plán), dispozícia (rozmiestnenie miestností), podpivničenie, počet nadzemných podlaží, stav (pôvodný, rekonštrukcia – čiastková, kompletná, novostavba), stavebný materiál (tehla, ypor, panel, zateplenie, okná – plastové, drevené, strecha - škridla, plech...), zateplenie, energie (voda, elektrika, plyn, kúrenie), spôsob vykurovania a ohrevu vody, kanalizácia / žumpa, iné drobné stavby na pozemku – garáž, altánok, záhradná chatka..., vlastníctvo.

 

V prípade predaja domu je tiež vhodné mať geometrický plán, teda presné zameranie pozemku, na ktorom váš dom stojí, aby nedochádzalo k nezrovnalostiam pri predaji, alebo po ňom. Vyhnete sa tak neželaným nedorozumeniam, ktoré dokážu znepríjemniť život všetkým zúčastneným, rovnako ako otázka vysporiadania pozemku, či vecného bremena.


Okolie, vzťahy so susedmi, ako aj informácie o budúcnosti lokality budú kupujúcich tiež zaujímať skôr, ako sa zabývajú. Váš dom určite ponúka mnohé výhody, ktoré sa nebojte pri predaji vyzdvihnúť. No keďže každá minca má dve strany, taktne upozornite aj na nedostatky. Každý má iné priority a čo vám môže prekážať, druhá strana možno považuje za výhodu a naopak.


Kupujúcich bude zaujímať aj skutočnosť, ako rýchlo sa môžu do domu nasťahovať, prípadne začať s rekonštrukciou, s čím súvisí zas stav vášho vysťahovania. Stanovte si reálne ciele. Pokiaľ ešte nemáte nové bývanie ani len vo výhľade, nesľubujte príliš krátku dobu vysťahovania. Reálne stanovený termín je vhodnejší ako neskoršie stresy z jeho nedodržania.

 

Čo potrebujem na predaj domu?


Pokiaľ predaj domu nie je činnosť, ktorej sa venujete bežne, je vhodné obrátiť sa na odborníkov. Predaj domu totiž zďaleka nie je len o nájdení kupca, ale zahŕňa aj nemálo krokov, ktoré nie sú náročné len z časového, ale aj právneho hľadiska. Aby predaj domu prebehol hladko, je potrebné dodržať určitý postup, navštíviť potrebné úrady, podať žiadosti, vybaviť prevody... čo v prípade neznalosti postupu, zmlúv a poplatkov dokáže proces predĺžiť a znepríjemniť.


Či sa už rozhodnete zrealizovať predaj domu svojpomocne, alebo prostredníctvom realitnej kancelárie, ktorá vás dokáže od mnohých nepríjemností odbremeniť, budete potrebovať nasledovné dokumenty:


aktuálny list vlastníctva na právne úkony, nie starší ako 3 mesiace,
doklad o nadobudnutí domu do osobného vlastníctva (vždy originál - kúpna zmluva, zmluva o prevode vlastníckeho práva, darovacia zmluva, dedičské rozhodnutie, dohoda o zrušení bezpodielového spoluvlastníctva nehnuteľností, právoplatné kolaudačné rozhodnutie v prípade novostavby, a pod.),
všetky aktuálne výpisy z katastra nehnuteľností na predávanú nehnuteľnosť,
kópiu z katastrálnej mapy,
geometrický plán,
stavebné povolenie,
kolaudačné rozhodnutie,
listinu o určení súpisného a orientačného čísla (v prípade, ak je predávajúci aj zhotoviteľom stavby),
doklady totožnosti všetkých vlastníkov,
súhlas spolumajiteľov na predaj domu formou plnej moci (ak je viac ako jeden majiteľ),
znalecký posudok (ohodnotenie nehnuteľnosti súdnym znalcom), nie starší ako 3 mesiace.


Ak potrebujete pomoc s dokladmi, či už právnu, prekladateľskú, alebo inú, kontaktujte nás.

 

Kúpim rodinný dom – aký?


dvojizbový dom, trojizbový dom, štvorizbový dom, viacizbový dom,
jednopodlažný dom – bungalov, alebo viacpodlažný dom,
vidiecky dom, alebo mestskú vilu,
novostavbu, alebo starší dom,
dom s garážou / bez garáže, dom s pozemkom / bez pozemku,
podpivničený dom.

Kúpim rodinný dom – na aký účel: trvalé bývanie, dom na rekreáciu, firemné účely – ako sídlo firmy, na kancelárie, pre firemných zamestnancov, pre klientov,
prenájom.

Kúpim rodinný dom – kde:dom v meste, alebo na vidieku, v centre mesta, na periférii, v satelitnom mestečku, v rekreačnej oblasti, zóne, v historickej časti.

 

Kúpim rodinný dom – výhody


Ak pri rozhodovaní, či kúpiť rodinný dom, alebo kúpiť byt stále nie ste istí, porovnajte si výhody a nevýhody oboch variantov. Je to možno neoriginálny spôsob, ale určite pomôže. Je veľmi dôležité, čo vám kúpa domu do budúcnosti prinesie.
investícia do budúcna,
nižšie náklady na bývanie, v prípade optimálne zvolených materiálov a zdrojov,
viac priestoru, väčší komfort,
väčšie súkromie v interiéri, menšia anonymita v exteriéri,
terasa namiesto balkóna, záhrada namiesto sídliskového ihriska,
parkovanie bez problémov,
ideálne pre domácich miláčikov,
širšie možnosti realizácie hobby.


Kúpim rodinný dom - nevýhody


vyššia počiatočná investícia, prípadne dlhodobejšie splátky v porovnaní s kúpou bytu, dom predáte ťažšie ako byt, väčšinou investícia na celý život, v prípade, že kúpite starší dom, rekonštrukcia môže trvať aj niekoľko rokov, všetky opravy sú na vás, bytové spoločenstvo v tomto prípade nepomôže, údržba exteriéru je časovo náročná, zimná údržba, ako aj údržba spoločných priestorov pripadne vždy len na vám. Ak zvažujete aj domy na prenájom, porovnajte aj ich výhody.

 

Domy na prenájom – pre koho sú vhodné?


Domy na prenájom sú optimálnym riešením v prípade, keď túžite po bývaní mimo anonymity bytových domov, so záhradou, prípadne inými výhodami, ktoré byty a bytové domy neponúkajú. Ak túžite po bývaní v dome, no na vlastný ešte potrebujete našetriť, domy na prenájom sú krokom vpred k vášmu snu.

 

Domy na prenájom sú vhodné pre:


firmy – ako sídlo, pre zamestnancov v lokalitách, kde majú časté zákazky, pre klientov a obchodných partnerov,
firemných zamestnancov,
rodiny, v prípade častého sťahovania.

 

Do úvahy prichádzajú:


domy na krátkodobý prenájom- niekoľko dní až týždňov,
domy na strednodobý prenájom- 1 až 3 mesiace,
domy na dlhodobý prenájom - 1 rok a viac.
Samozrejme aj tu platí, čím dlhšia doba prenájmu, tým výhodnejšia cena pre vás.

 

Domy na prenájom - výhody


Ak ste sa rozhodli pre prenájom, no stále váhate či prenajať byt, alebo dom, tu sú výhody, ktoré vám ponúkajú domy na prenájom:
rozloha – v porovnaní s bytmi domy väčšinou poskytujú viac priestoru – životného aj úložného. Pokiaľ plánujete v dome zriadiť firmu, v prípade dostatočnej rozlohy a dispozície to prichádza do úvahy skôr ako v byte,
exteriér – ak vám v byte chýba výbeh či grilovanie na terase, dom vám túto vymoženosť dokáže splniť,
zariadenie a vybavenie – domy na prenájom sú k dispozícii zariadené a vybavené minimálne základnými spotrebičmi,
keď musíte zrazu odísť – keď vám pracovný rozvrh nariadi dlhodobý odchod do iného regiónu, nemusíte sa zaťažovať, čo s domom. Jednoducho sa zbalíte a o ostatné sa postará majiteľ,
rýchlo dosiahnuteľný – nemusíte prerábať a zariaďovať, stačí priniesť si svoje osobné veci a bývať, prípadne pracovať. Úvodné investície odpadajú,
údržba a opravy – aj o toto sa postará majiteľ domu, vy si len bývate a užívate požadovaný komfort,
upratovanie – v závislosti od domu môže byť aj jeho upratovanie v cene prenájmu. Je to individuálne, ale nie vylúčené,
prestavba, prístavba, nadstavba, rekonštrukciu – vám bývanie v konečnom dôsledku spríjemní, no starosti bude robiť majiteľovi, ktorý sa o všetko postará.
Ak sú pre vás zaujímavé aj byty na prenájom, porovnajte aj ich výhody.

 

Domy na prenájom - nevýhody


Pri každom rozhodnutí je potrebné porovnať obe strany mince. Nezabúdajte preto ani na nevýhody, ktoré by vám mohli situáciu znepríjemniť. Samozrejme, keď sú výhody v prevahe a nevýhody akceptovateľné, stačí už len nájsť ten pravý dom pre váš zámer.


Aké nevýhody by vás mohli pre prenájme domu zaskočiť? 


nemeniteľný interiér – všetko zostane tak, ako je. Preto je niekedy nájsť dom na prenájom, ktorý by vám vyhovoval úplne v každom detaile, dosť náročné. Domy na prenájom však sú a aj zostanú majetkom ich majiteľov, takže farebne divnej kúpeľni sa buď prispôsobíte alebo radšej rovno hľadajte nejaký iný, zariadenie a vybavenie podľa gusta majiteľa – na jednej strane výhoda, na druhej strane možno aj nie.

Domy na prenajom sú prenajímane so zariadením, ktoré vám nie vždy môže vyhovovať, vyšší prenájom – zariadenie, aj keď nie vždy ideálne, niečo stojí, preto cena prenájmu do určitej miery zohľadňuje aj túto položku, výpoveď nájomnej zmluvy – keď vám zmluva končí a majiteľ už má iný zámer, či vám to vyhovuje alebo nie, musíte z domu odísť.

 

Chaty
Chata predaj – ako na to?


Predaj chaty je rovnako ako jej kúpa vážne rozhodnutie, ktoré je potrebné vopred si premyslieť. Nech ste sa pre predaj chaty rozhodli z akéhokoľvek dôvodu, vyvesiť ceduľu – chata predaj – nestačí. Takýto spôsob môže zabrať pokiaľ sa vaša vývesná tabuľa - chata predaj – objaví v husto osídlenej chatovej oblasti, na samote ňou však nedocielite veľa.


Na úvod sa teda rozhodnite, akým spôsobom chcete váš zámer – chata predaj – zrealizovať a na základe toho podniknite ostatné kroky. Vaša chata na predaj môže byť ponúkaná: svojpomocne, alebo prostredníctvom realitnej kancelárie.


Každá z uvedených možností ponúka svoje výhody aj nevýhody, o ktorých je dobré vedieť vopred.

 

Či sa rozhodnete zrealizovať svoj zámer - chata predaj - prostredníctvom variantu a), alebo b), bude potrebné dodržať stanovený postup, ako napríklad pri predaji domu.

Hoci ide o predaj nehnuteľnosti na rekreačné účely, rekreácia to nebude. Pokiaľ sú pre vás bezpečnosť a istota prvoradé, zverte svoj zámer – chata predaj – do rúk odborníkov. Predaj chaty cez realitnú kanceláriu vám dokáže ušetriť mnoho stresov a nepríjemností, ktoré vás pri predaji chaty môžu postretnúť.


Čo zaujíma kupujúcich?


Chaty a chalupy väčšinou kupujeme na relax a únik od každodenných pracovných povinností do príjemnejšieho a pokojnejšieho prostredia. A hoci nejde o miesto trvalého pobytu, pokiaľ má byť chata miesto želaného pobytu jej budúcich vlastníkov, určite si budú chcieť dôkladne preveriť každý detail skôr ako uzavrú zmluvu. Preto kupujúcich budú zaujímať možno na prvý pohľad aj nepodstatné maličkosti, ktoré však dokážu víkendový, či prázdninový relax znepríjemniť, pokiaľ práve toto sú tie veci, od ktorých sa snažia ujsť zo svojho každodenného pôsobiska.


lokalita (tichá, frekventovaná),
možnosti atraktivít a vyžitia v blízkom okolí,
poloha (v centre rekreačnej oblasti, v okrajovej časti, pri jazere, pri rieke, pri kúpalisku..),
dostupnosť (peši, autom, nákladným autom (v prípade rekonštrukcie, sťahovania), MHD),
možnosti parkovania,
miestna infraštruktúra (obchod, lekár, lekáreň...),
pozemok (veľkosť, terén),
plocha (chaty a pozemku, prípadne geometrický plán),
dispozícia (rozmiestnenie miestností),
podpivničenie,
počet nadzemných podlaží,
stav (pôvodný, rekonštrukcia – čiastková, kompletná, novostavba),
stavebný materiál (tehla, ypor, panel, zateplenie, okná – plastové, drevené, strecha - škridla, plech...),
energie (voda, elektrika, plyn, kúrenie),
spôsob vykurovania a ohrevu vody,
kanalizácia / žumpa,
iné drobné stavby na pozemku – garáž, altánok...,
vlastníctvo.


Kupujúcich budú určite zaujímať aj výhody, ktoré vaša chata ponúka, nech už ide o výhody samotnej chaty, alebo prostredia, v ktorom je situovaná. Atraktivita lokality tu zohráva väčší význam ako pri trvalom bývaní, nakoľko pri trvalom bydlisku sa často prispôsobujeme blízkosti pracovných príležitostí, kým relaxovať chceme tam, kde sa nám naozaj páči.

Aby sa z vysnívanej romantiky nestala neželaná brigáda, či dokonca nočná mora, situácia chata predaj si tiež vyžaduje vyriešenie nasledovných otázok: geometrický plán, vysporiadanie pozemku, či vecného bremena, vzťahy so susedmi,
budúcnosť lokality.

 

Kúpim chatu – akú?


malú prízemnú chatku, alebo niekoľkopodlažnú chatu,
podpivničenú, alebo bez pivnice,
drevenú, alebo murovanú chatu,
s inžinierskymi sieťami, alebo úplne bez.

 

Kúpim chatu – na aký účel:


na častú víkendovú rekreáciu, na občasnú rekreáciu počas prázdnin, na záhradkárčenie (chata je teda druhoradá, hlavná je záhradka),
firemné účely – pre firemných zamestnancov, pre klientov,
prenájom,
Pokiaľ plánujete kúpiť chatu len na občasné zastavenie sa, porozmýšľajte o jej prenajímaní počas zvyšného obdobia. Tak sa vaša investícia vráti skôr a dokáže na seba aj zarobiť. Samozrejme nesie to so sebou aj isté riziká, pokiaľ ich však dokážete akceptovať, za pokus to stojí.

 

Kúpim chatu – kde:


na dedine, v rekreačnej oblasti, v záhradkárskej osade, na samote,
v horách, pri vode,
v blízkosti atraktivít, mimo civilizácie.


Otázka financovania chaty je na mieste ešte pred jej samotnou kúpou. Pokiaľ plánujete svoj zámer kúpim chatu realizovať prostredníctvom hypotekárneho úveru, je vhodné dať si pozor na skutočnosť, že chaty nie sú klasifikované ako nehnuteľnosti na trvalé bývanie, preto získať plnú výšku prostriedkov prostredníctvom úveru neprichádza do úvahy. Túto skutočnosť je vhodné preveriť si v konkrétnej banke, odkiaľ plánujete úver čerpať, aby sa váš zámer kúpim chatu nestal namiesto romantického problematickým.

 

Kúpim chatu – výhody


A čo vám romantický zámer kúpiť chatu prinesie? Výhody a nevýhody kúpy chaty sú veľmi individuálnou záležitosťou a každý ich zvažuje podľa svojich preferencií a predstáv o trávení voľného času. Pokiaľ viete, čo chcete vy aj vaši najbližší a vaše predstavy jednoznačne hovoria za kúpu chaty, ste na dobrej ceste.

Kúpa chaty vám potom môže priniesť napríklad nasledovné výhody:


investícia do budúcna,
relax mimo mestského prostredia,
cenovo výhodnejšia dovolenka,
ideálne pre domácich miláčikov,
širšie možnosti realizácie hobby,
vlastné zariadenie, záhrada – v porovnaní s chatou na prenájom,
domácka atmosféra podľa vášho vkusu.


Kúpim chatu - nevýhody

 

vyššia počiatočná investícia, prípadne dlhodobé splátky v porovnaní s prenájmom chaty,
nemožnosť získať celú výšku kúpnej ceny prostredníctvom hypotéky,
v prípade, že kúpite starú chatu, namiesto relaxu môže ísť o jej pracné prerábanie,
o vlastnú chatu je potrebné pravidelne sa starať,
údržba exteriéru, pokiaľ nie je vaším hobby, je časovo náročná,
zimná údržba.

Ak zvažujete aj chaty na prenájom, porovnajte aj ich výhody.


Chaty na prenájom - pre koho sú vhodné?


V prípade, že obľubujete pobyt mimo veľkých zariadení a služby vo vlastnej réžii vám nerobia problém, chaty na prenájom a chalupy na prenájom vám poskytnú ideálny relax. Samozrejme sú aj lacnejším riešením ako pobyty all inclusive, a zároveň prinášajú úplne iné čaro.

Chaty na prenájom sú vhodné pre: menšie skupiny,
rekreáciu zamestnancov,
firemné školenia,
rodinné pobyty,
nenáročných klientov,
milovníkov prírodného prostredia.
Z časového hľadiska sú chaty na prenájom k dispozícii na rôzne časové obdobie:
chaty na krátkodobý prenájom- niekoľko dní až týždňov,
chaty na strednodobý prenájom- 1 až 3 mesiace,
chaty na dlhodobý prenájom- 1 rok a viac.


Chaty na prenájom - výhody

 

Chaty na prenájom ponúkajú mnohé výhody v porovnaní s vlastným rekreačným domčekom. Na druhej strane mince sú však aj tu nedostatky, ktoré môžu hovoriť skôr za kúpu. Nakoľko každý má iné priority, zvážiť pre a proti musíte sami.

zariadenie chaty – chaty na prenájom sú k dispozícii zariadené,
zakaždým na inom mieste – ak máte túlavé topánky a neradi sa viažete k jednému miestu, chatu si môžete prenajať zakaždým inde,
vždy inak - možnosť výberu chaty podľa momentálnej situácie (veľkosť skupiny, termín, požiadavky),
rýchlo k dispozícii – nemusíte stavať ani rekonštruovať. Jednoducho nájdete, prenajmete a užívate,
pravidelná starostlivosť na pleciach majiteľa – o každý domček, aj malý a rekreačný, sa treba starať. Chaty na prenájom vás od tejto starostlivosti ušetria.

 

Chaty na prenájom - nevýhody


zariadenie chaty - nakoľko chaty na prenájom navštevujú rôzni ľudia, zariadenie môže byť v rôznom stave,
záhradkárčenie radšej nie - ak túžite po vlastnej záhradke, pri prenajatej chate či chalupe ju mať nebudete,
obmedzenosť voľných termínov - hlavne vo vrcholných sezónach je dostupnosť lepších chát na lepších miestach obmedzená,
parkovanie - v rekreačných strediskách s vysokou návštevnosťou môže parkovanie znamenať problém,
absencia osobnej obhliadky - pokiaľ chaty na prenájom prenajímate na krátkodobú rekreáciu, pravdepodobne si ich nejdete vopred pozrieť. Výsledný efekt môže byť napríklad aj nepríjemným prekvapením.
Ak stále zvažujete chaty na prenájom, a zároveň sa zaoberáte otázkou: či kúpiť chatu, porovnajte výhody oboch možností.

 

Pozemky
Predám pozemok – ako na to?


Pozemok je jednou z nehnuteľností, ktorej predaj si vyžaduje dôslednú a serióznu prípravu. A nemáme na mysli len prípravu veľkej vývesnej tabule Predám pozemok. V prípade, že Predám pozemok si hovoríte po prvýkrát, je istejšie obrátiť sa na odborníkov, ktorí vám s predajom nielen poradia, ale zároveň vás odbremenia od potrebných právnych a úradných záležitostí. Ak predsa len idete do toho po vlastnej osi, plán predám pozemok môžete zrealizovať prostredníctvom uverejnenia inzerátu v rôznych médiách, z ktorých najúčinnejší je momentálne internet. Podať inzerát však zďaleka nestačí. Tu je stručný súhrn krokov, ktoré bude potrebné absolvovať, aby ste tabuľu Predám pozemok mohli vymeniť za Predané.


Predám pozemok – postup v skratke


Zozbierajte podklady:


dokumenty potrebné na predaj pozemku,
stanovte predajnú cenu na základe ohodnotenia súdneho znalca a aktuálnej situácie na trhu,
odfotografujte pozemok, prístup k pozemku, okolie pozemku – z viacerých strán.


Predávajte:


svojpomocne - inzerujte a ponúkajte pozemok v rôznych médiách, dajte na pozemok veľký nápis: Predám pozemok,
prostredníctvom realitnej kancelárie – nechajte si pomôcť,
absolvujte kolotoč otázok a odpovedí, stretnutí a obhliadok.

 

Predajte:


spíšte kúpno-predajnú zmluvu,
podajte návrh na vklad do katastra nehnuteľností,
kupujúci uhradí dohodnutú kúpnu cenu, prípadne uloží finančné prostriedky do správy banke, alebo realitnej kancelárii.

 

Preveďte vlastnícke práva:


prevodom prostriedkov na účet predávajúceho a prevodom vlastníckych práv na kupujúceho je proces predaj – kúpa ukončený. Predajca tak môže použiť získané prostriedky a nový vlastník môže začať stavať alebo užívať nehnuteľnosť,
teória je jednoduchá, prax prináša mnohé úskalia. Pokiaľ nemáte čas, prípadne skúsenosti a projekt predám pozemok by ste už radšej mali za sebou, radi vás odbremeníme. Realitná kancelária vám ušetrí nielen čas, ale aj mnohé nepríjemnosti a zabezpečí bezpečný priebeh celého procesu.

 

Čo zaujíma kupujúcich?


Keď predávate pozemok, je potrebné rátať s mnohými otázkami kupujúcich, rovnako ako s ich snahou stlačiť cenu na minimum. Pred stretnutím s potenciálnymi kupujúcimi je vhodné pripraviť si odpovede na základné, ako aj doplnkové otázky, aby vás kupujúci nezaskočili nepripravených. Pripravenosť pomôže obom stranám dospieť k vzájomnej dohode čo najrýchlejšie a uskutočniť tak obojstranne výhodný obchod.


Akýkoľvek typ pozemku predávate, kupujúci sa budú zaujímať o základné informácie ako sú:

 

typ pozemku (stavebný pozemok, orná pôda) lokalita (tichá, frekventovaná, atraktívna, s vysokou nezamestnanosťou...); poloha (v centre mesta, na sídlisku, v okrajovej časti, na hlavnej trase...); rozloha (pozemku, prístupovej cesty, výstavby na pozemku...); terén (rovinatý, svahovitý); dostupnosť (peši, autom, nákladným autom (v prípade výstavby), MHD); prístupová cesta (vlastná, asfaltová, panelová, prašná...). vlastníctvo


V prípade, že predávate stavebný pozemok, určite prídu na rad aj ďalšie otázky: inžinierske siete (voda, elektrika, plyn, kúrenie, telefón, káblová TV); kanalizácia a možnosti napojenia; pripravenosť k výstavbe (stavebné povolenie); geometrický plán; miestna infraštruktúra (obchod, škola, škôlka, lekár, lekáreň...);


územný plán (pozemok musí byť zahrnutý v územnom pláne obce, v opačnom prípade môže byť problém s vydaním stavebného povolenia);
orientácia pozemku na svetové strany – pozemok situovaný na kopci, orientovaný na juhovýchod, s lesom chrániacim zo severnej strany - ideálne či idylické bývanie, ktoré oceňovali už pred stáročiami a opäť mu prichádzame na chuť; tvar parcely – každý dom sa nezmestí na každý pozemok; to je potrebné zvážiť hneď na úvod, nakoľko prerábanie projektu znamená navýšenie investície.


Ak vás ako kupujúcich zaujímajú aj ďalšie súvisiace otázky, pýtajte sa skôr, ako podpíšete zmluvu. Kúpim pozemok je predsa dlhodobá investícia, ktorú je potrebné dôkladne premyslieť.

 

Predám pozemok – čo potrebujem?


Keď už na váš plán predám pozemok máte kupca a všetko sa prikláňa k podpisu kúpno-predajnej zmluvy, budete potrebovať dokladovať pozemok prostredníctvom dokumentov. Presné zameranie pozemku je veľkou výhodou, ktorá dokáže uľahčiť situáciu obom stranám. Znalecký posudok je vhodné dať vypracovať vopred, prípadne ho zabezpečí realitná kancelária. Na základe znaleckého posudku, ako aj na základe prehľadu trhových cien, je potrebné stanoviť predajnú cenu pozemku.

 

Dokumenty potrebné na predaj pozemku:


aktuálny list vlastníctva na právne úkony, nie starší ako 3 mesiace;
doklad o nadobudnutí pozemku do osobného vlastníctva (vždy originál - kúpna zmluva, zmluva o prevode vlastníckeho práva, darovacia zmluva, dedičské rozhodnutie, dohoda o zrušení bezpodielového spoluvlastníctva nehnuteľností, a pod.);
všetky aktuálne výpisy z katastra nehnuteľností na predávaný pozemok;
kópiu z katastrálnej mapy;
geometrický plán;
územno-plánovaciu informáciu nie staršiu ako 1 rok;
dva doklady totožnosti všetkých vlastníkov;
súhlas spolumajiteľov na predaj pozemku formou plnej moci (ak je viac ako jeden majiteľ);
znalecký posudok (ohodnotenie nehnuteľnosti súdnym znalcom), nie starší ako 3 mesiace.
Ak potrebujete pomoc s dokladmi, či už právnu, prekladateľskú alebo inú, kontaktujte nás.

 

Aký pozemok kúpim?


stavebný pozemok – pre rodinné domy, pre bytovú výstavbu, pre občiansku vybavenosť;
stavebný pozemok – s inžinierskymi sieťami, bez sietí;
záhrada/ sad/ chmeľnica/ vinica/ orná pôda;
lúka/ pasienok;
lesná pôda;
vodná plocha.

 

Na aký účel kúpim pozemok?


bývanie / rekreáciu / podnikanie;
výstavbu / prenájom / predaj.
Kde kúpim pozemok?
v meste / na vidieku / mimo osídlené oblasti;
v obytnej oblasti/ v rekreačnej oblasti /v historickej zóne / v priemyselnej zóne /v komerčnej zóne.


Keď presne viete, čo a za koľko chcete, začnite hľadať. Svoj plán kúpim pozemok môžete realizovať:
vo vlastnej réžii – vtedy vás to bude stáť viac času, námahy, aj zdrojov, nakoľko robiť niečo intenzívne popri vlastnej práci je dosť namáhavé, o to viac, ak nemáte skúsenosti a prehľad na realitnom trhu;


prípadne navštívte realitnú kanceláriu, ktorá pre vás nájde, čo požadujete; nakoľko realitní makléri sú v teréne neustále, sledujú situáciu na trhu s realitami a majú prehľad, kde sa čo deje, dokážu vám nielen odporučiť vhodnú nehnuteľnosť, ale aj upozorniť na výhody či riziká danej lokality.


Kúpim pozemok – výhody a nevýhody


Všetko má svoje pre aj proti. Rovnako aj rozhodnutie kúpim pozemok. Pri rozhodovaní kúpa, alebo prenájom pozemkov si zvážte, čo vám to prinesie. Veď pozemok nekupujete ani tak pre pozemok samotný, ako pre jeho výhody.

Výhody: investícia do budúcna; v prípade stavebného pozemku - možnosť výstavby bez rizika; nižšie náklady na prevádzku – v porovnaní s výškou prenájmu; úpravy pozemku a na pozemku podľa vlastných predstáv; len tak ľahko vás nevysťahujú; možnosť dať pozemok do prenájmu.
Nevýhody: daňové povinnosti súvisiace s vlastnením pozemku; údržba pozemku – čím väčší pozemok, tým náročnejšia údržba;
permanentná údržba pozemku – aj keď ho práve nevyužívate.

 

Kedy využiť prenájom pozemkov?


Prenájom pozemkov je pre niekoho dočasným riešením na preklenutie určitého obdobia, pre iného trvalým výhodným podnikateľským zámerom. Pokiaľ plánujete na pozemku vykonávať určitú činnosť len dočasne a bolo by zbytočným luxusom investovať do kúpy, prenájom pozemkov môže byť pre vás riešením. Rovnako v prípade, keď majú vaše aktivity sezónne zameranie, prenájom pozemkov môže byť výhodnejší ako celoročná starostlivosť o ne. Každopádne, prenájom pozemkov je potrebné vopred zvážiť po všetkých stránkach.


Kedy a pre koho je výhodné využiť prenájom pozemkov?


pre firmy a spoločnosti, prípadne aj súkromné osoby;
na dočasnú, alebo sezónnu činnosť, akou je napríklad:
skladovanie materiálu, parkovanie vozidiel;
umiestnenie predajného stánku;
sezónne prevádzky;
poľnohospodárske podniky – pestovanie plodín, chov zvierat, záhradníctvo;
na umiestnenie billboardu;
na výstavbu (rodinných domov, bytových domov, podnikateľských budov...


Z časového hľadiska prichádza do úvahy: krátkodobý prenájom pozemkov- niekoľko dní až týždňov; strednodobý prenájom pozemkov- 1 až 3 mesiace; dlhodobý prenájom pozemkov- 1 rok.
Niekedy môže dlhodobý prenájom pozemkov vyústiť do predaja a kúpy, no na túto skutočnosť sa nedá spoliehať. Preto ak stále zvažujete, či je výhodnejší prenájom pozemkov alebo ich kúpa, porovnajte výhody a nevýhody oboch.


Prenájom pozemkov - výhody:


V závislosti od zámeru, aký s pozemkom máte, je potrebné zvážiť, či je pre vás výhodnejší prenájom pozemkov alebo ich kúpa.
A to nie len z finančného hľadiska, ale hlavne z časového. Krátkozrakosť sa v tomto smere nevypláca a keď už uvažujete o pozemku, bude to zrejme na dlhšie. V prípade zámeru výstavby na prenajatom pozemku je potrebné dôkladne právne ošetriť všetky potrebné detaily. V takomto prípade je naozaj bezpečnejšie zveriť situáciu do rúk odborníkov.


A tu je niekoľko výhod ako aj rizík, ktoré so sebou prináša prenájom pozemkov:


nižšie pravidelné splátky v porovnaní s vysokou počiatočnou investíciou pri kúpe pozemku;
rýchlo k dispozícii - ak vám pozemok vyhovuje a dohodnete sa na prenájme, nepotrebujete riešiť nič iné, len ako ho čo najskôr začať užívať; opravy a údržbu rieši majiteľ - zimná údržba, či letné kosenie vás nemusí trápiť rovnako, ako porucha na prípojke či iné vady, ktoré sú starosťou majiteľa pozemku.

 

Prenájom pozemkov - nevýhody:


zveľaďovanie cudzieho majetku – keď sa rozhodnete niečo zveľadiť či upraviť, len so súhlasom majiteľa; zároveň investovaním do cudzieho majetku nezískate vy, ale majiteľ;
výpoveď nájomnej zmluvy – nie vždy príde v správnom čase a môže narušiť koncepciu vášho zámeru;
riskantná výstavba.


Priestory

Ako predať nebytový priestor?


Predať nebytový priestor býva často náročnejšie, ako predať byt či dom. Rovnako, ako má každý iné nároky na bývanie, tak každá firma má inú činnosť a s ňou spojené požiadavky na prevádzku a zázemie.


Pokiaľ nebytový priestor staviate za účelom ďalšieho predaja, prípade prenájmu, je potrebné zvážiť, komu budete priestor predávať, alebo prenajímať. Optimálny variant je, keď je nebytový priestor stavaný na objednávku, teda na mieru požiadavkám budúceho kupujúceho. Vtedy má k dispozícii všetko, čo kupujúci potrebuje na prevádzku svojej činnosti. A tak predať nebytový priestor nie je problém aj preto, že jeho predaj je dohodnutý už pred jeho výstavbou.


Situácia však zriedka býva ideálna, a tak nie každý stavia a predáva nehnuteľnosti na mieru, a tiež väčšina nebytových priestorov nie je tým ideálnym riešením pre každú firmu. Niekedy si situácia vyžiada zmenu bytového priestoru na nebytový, prípadne sa spoločenstvo bytov rozhodne predať časť spoločných priestorov

 

DOBRÉ REALITY s. r. o.

Overený člen Združenia realitných kancelárií Slovenska Realitná únia

Súhlas so spracovaním osobných údajov

Dotknutá osoba v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len ,,ZoOOÚ“) potvrdzuje správnosť a aktuálnosť svojich osobných údajov uvedených v kontaktom formulári. Dotknutá osoba týmto čestne vyhlasuje, že udeľuje prevádzkovateľovi svoj výslovný, slobodný, vážny a bezvýhradný súhlas so spracúvaním jej osobných údajov v rozsahu: meno, priezvisko, telefonický kontakt, e-mailová adresa na účel kontaktovania dotknutej osoby ako záujemcu o spoluprácu v informačnom systéme sprostredkovateľa ,,klienti“ počas doby 180 dní od udelenia tohto súhlasu. Dotknutá osoba má právo kedykoľvek odvolať tento súhlas so spracovaním osobných údajov rovnakým spôsobom, akým ho udelila. Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania osobných údajov založeného na súhlase pred jeho odvolaním. Práva dotknutej osoby vymedzujú najmä §§ 19 – 30 ZoOOÚ. Práva a povinnosti sprostredkovateľa, ako prevádzkovateľa, vymedzujú najmä §§ 31 – 46 ZoOOÚ. Dotknutá osoba potvrdzuje, že sprostredkovateľ splnil svoju oznamovaciu povinnosť v rozsahu požadovanom ZoOOÚ. Dotknutá osoba berie na vedomie, že na zabezpečenie toho, že spracúvanie jej osobných údajov sa vykonáva v súlade so ZoOOÚ sprostredkovateľ prijal primerané technické, organizačné a personálne opatrenia zodpovedajúce spôsobu spracúvania osobných údajov, pričom zobral do úvahy najmä použiteľné technické prostriedky, dôvernosť a dôležitosť spracúvaných osobných údajov, ako aj rozsah možných rizík, ktoré sú spôsobilé narušiť bezpečnosť alebo funkčnosť jeho informačných systémov. Sprostredkovateľ bude s osobnými údajmi dotknutej osoby zaobchádzať a nakladať v súlade s platnými a účinnými právnymi predpismi.